Monogatari Serisi İzleme Sırası!

Hepimizin bir yerlerde duyduğu o monogatari serisinin çokca devam serisi var, peki bunları hangi sırayla izlemeliyiz? İşte bu karışıklığı gidermek için sizlere monogatari izleme sırasını hazırladım! Geçelim monogatari izleme sırasına. Bakemonogatari.

Mayıs 19, 2024 - 23:00
Mayıs 23, 2024 - 23:06
 0  62

1. Bakemonogatari

Bakemonogatari

Kronolojik olarak üçüncü hikaye, ancak serinin orijinal başı olarak kabul ediliyor.

Kizumonogatari ilk olarak ışık romanlarında Bakemonogatari'den sonra yayınlandı. Bake'de çok gizemli bir şekilde ima edilen serinin köken hikayesidir. Kitap, 2016 yılına kadar ertelenen üç bölümlük bir film serisine uyarlandı. Bu nedenle, eğer isterseniz Kizu'yu Bake'ten hemen sonra izleyebilirsiniz.

Yine de anime yayın sırasına göre izlemek isteyebilirsiniz, çünkü öznel olarak Kizumonogatari'yi nihayet ona ulaştığınızda daha büyük bir muamele haline getirir. Tersine, Kizu daha sonra daha açık bir şekilde ima edildiğinde belirli olay örgüsü noktaları biraz daha karmaşık hale geliyor. Her şey orijinal anlatı amacı ile sunum evrimi ve korunmuş bağlam/deneyim arasındaki tipik tercihlerinize bağlı. Nihayetinde, Kizu'yu ne zaman izlerseniz izleyin, bu deneyimi önemli ölçüde zedelememelidir.

2. Nisemonogatari

Nisemonogatari

Bakemonogatari'nin çok tuhaf bir devamı. Serinin en uzun bölümlerinden biriyle başladığı için çok daha tuhaf ve sapkın bir hal alıyor ve hatta biraz sıkıcı bile olabilir, ancak sizi soğutuyorsa zorlamaya çalışın. Yine de serinin çok önemli bir parçası.

Bundan sonra yönetmen de Tatsuya Oishi'den Tomoyuki Itamura'ya değişiyor, bu yüzden seri bundan sonra biraz farklı hissettirmeye başlıyor.

Bana göre, dışarıda bırakılan çok küçük bağlamlar onu kaynak materyalden çok daha kötü hale getiriyor, ancak yine de muhtemelen hem kitap hem de dizi olarak en az sevdiğim bölüm, en sevdiğim karakterlerin çoğunu tanıtsa bile. 

3. Nekomonogatari (Black)

Nekomonogatari (Black)

Birçok 4-5 bölümlük tek bölümlük uyarlamaların ilki. Bakemonogatari'nin ön bölümü Kizumonogatari'den sonra yer alıyor. 

4. Monogatari Series: Second Season

Monogatari Series: Second Season

Nisemonogatari'den sonra geçiyor. Her biri 1 arc olan romanların "İkinci Sezon" gruplamasındaki tüm kitapların bir derlemesi. 

Kronolojik sıralama bu kitapta karmaşık bir hal alıyor. Her bir bölüm farklı zaman dilimleri arasında gidip geliyor, bazıları diğerleriyle aynı zamanda gerçekleşiyor. Genel olarak yayın sırasına göre izlemeniz tavsiye edilir, ancak nüansı aşağıda ele alacağım.

Bakemonogatari'nin hak ettiği gerçek devamı, genellikle önceki bölümlerin her birine tatmin edici halefler sağlar ve anlatıcılarla işleri karıştırır.

Blu-ray olarak yayınlandıkları için her bir arcile ayrı ayrı izliyorsanız, bu orijinal anime yayın sırası olacaktır:

Nekomonogatari White > Kabukimonogatari > Otorimonogatari > Onimonogatari > Koimonogatari

Romanlarda Hanamonogatari, Kabukimonogatari'den sonra çıkmıştır. Orijinal roman bağlamını gerçekten istiyorsanız bu şekilde izleyebilirsiniz, ancak anime düzenini daha mantıklı hale getirdiğini düşündüğüm harika bir karakter olayı var. Herkesin kendi başına, yine de oldukça küçük. 

5. Hanamonogatari

Hanamonogatari

Bir başka tek ark uyarlaması. Aslında İkinci Sezonun bir parçası olması gerekiyordu ancak tek başına yayınlandı. Kronolojik olarak TV serisinde uyarlanan en uzak arc (şu an itibariyle).

Daha önce de söylediğim gibi, roman yayın sırasını takip etseydi, aslında İkinci Sezon'daki ikinci arktan sonra izlerdiniz, ancak bu noktada etrafındaki arklara çok gevşek bir şekilde bağlı. Bazıları bunun tematik, meta bir şekilde işe yaradığını savunuyor, ancak pek çok kişi aslında bir şekilde romanlar bağlamında gerçekten önemli olmayan bir uçurumun peşinden gittiği için bunun anime yayın sırasından memnun görünüyor ...

Kafa karıştırıcı, biliyorum. 

6. Tsukimonogatari

Tsukimonogatari

Yine bir arc uyarlaması. Kronolojik olarak İkinci Sezon'daki son arc'tan sonra. 

'Final Sezonu'nun ilk arc'ı (romanlarda ondan sonra hala 3 sezon olmasına rağmen :D) 

7. Owarimonogatari

Owarimonogatari

Kronolojik olarak karmaşık. Genel olarak İkinci Sezonun ortasında geçiyor, ancak ilk yarısı İkinci Sezonun Sonbahar bölümünde, ikinci yarısı ise Yaz bölümünde geçiyor. 

Bu, orijinal romanın yalnızca 1/3 cildini uyarlamaktadır.

Bazen 13 ya da 12 bölüm olarak listelenmektedir çünkü orijinal yayın ilk 2 bölümü bir saatlik özel bölüm olarak yayınlamıştır. 

8. Koyomimonogatari

Koyomimonogatari

*Teknik olarak Kizumonogatari Bölüm 1, Koyomimonogatari yayınlanmaya başlamadan sadece bir gün önce yayınlandı ve Bölüm 2 çıkmadan önce bitti, ama bunu gerçekten tartışacak mıyız?

Çoğunlukla ana seri uyarlamaları arasında geçen kısa yan hikayelerden oluşan bir derleme. Çoğu ana olay örgüsü için önemsizdir, ancak o kadar uzun değildirler ve son birkaç bölüm Owarimonogatari'nin bir sonraki bölümünün nerede başlayacağına dair bağlam sağlar. 

9. Kizumonogatari Part 1: Tekketsu

Kizumonogatari Part 1: Tekketsu

Kronolojik olarak serinin ilk bölümü (Nekomonogatari Black'ten hemen önce) (romanlarda bundan önce geçen bir bölüm olmasına rağmen). Ayrıca başlangıçta romanlarda Bakemonogatari'den sonra yayınlandı, ancak yıllar sonra 2016-2017'de 3 bölümlük bir film olarak yayınlanmadan önce atlandı ve uzun bir aradan sonra bırakıldı. 

Bakemonogatari'nin orijinal yönetmeni Tatsuya Oishi'nin yanı sıra orijinal besteci ve diğer pek çok kişi, Bakemonogatari'ye aşina hissettiren ama aynı zamanda diğer tüm uyarlamalardan gerçekten benzersiz bir şey yapmak için geri dönüyor. Bunca zamandır bilmem gereken arka planı nihayet tam olarak ele almanın yanı sıra, büyük bütçeli bir geri dönüş gibi hissettirmesi, o zamanlar benim için gerçekten özel hissettiren şeydi. 

Yine, Bake > Kizu muhtemelen dizinin geri kalanı için daha temiz bir anlatıdır, ancak bu bölümleri arka arkaya izlemenin, bir uyarlama olarak piyasaya sürülen yönünün ve durumunun bazı havasını zayıflattığını düşünüyorum. 

10. Kizumonogatari Part 2: Nekketsu

Kizumonogatari Part 2: Nekketsu

11. Kizumonogatari Part 3: Reiketsu

Kizumonogatari Part 3: Reiketsu

12. Owarimonogatari II

Owarimonogatari II

Kronolojik olarak Tsukimonogatari'den sonra. 3 arc, 7 bölüm, iki günlük özel bölüm olarak yayınlandı. Crunchyroll her bölümü kendi içinde uzun bölümlere ayırıyor.

Orijinal romanın kalan 2/3 cildini uyarlıyor. 

13. Zoku Owarimonogatari

Zoku Owarimonogatari

Serinin son bölümü (sözde üçüncü kez) ama aslında değil. Daha çok bir bonus hikaye bölümü olarak karışımıza çıkıyor.

14. Kizumonogatari: Koyomi Vamp

Kizumonogatari: Koyomi Vamp

Üç filmi bir araya getiren bir özet film. 

15. Monogatari Series: Off & Monster Season

Monogatari Series: Off & Monster Season

Final Sezonundan sonra serinin uzun zamandır beklenen devamı aslında Final Sezonu değildi.

Zoku Owari'den sonra hikayeyi devam ettiren arkların ve zaman çizelgesinde daha önce yer alan birkaçının bir kombinasyonu. 

Şimdiye kadar romanın yayın sırasını takip edecek gibi görünüyor. İlk kitap uyarlamasının ilk fragmanı sadece son bölümü vurguluyor, ancak pazarlama orijinal roman için de benzerdi, yani bir değişiklik olmayabilir. Bunu sadece zaman gösterecek. 

16. Monogatari İzleme Sırası!

 • #1  Bakemonogatari 
 • #2  Nisemonogatari 
 • #3  Nekomonogatari (Black) 
 • #4  Monogatari Series: Second Season 
 • #5  Hanamonogatari 
 • #6  Tsukimonogatari 
 • #7  Owarimonogatari 
 • #8  Koyomimonogatari 
 • #9  Kizumonogatari Part 1: Tekketsu 
 • #10  Kizumonogatari Part 2: Nekketsu 
 • #11  Kizumonogatari Part 3: Reiketsu 
 • #12  Owarimonogatari II 
 • #13  Zoku Owarimonogatari 
 • #14  Kizumonogatari: Koyomi Vamp 
 • #15  Monogatari Series: Off & Monster Season 

Tepkiniz Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

Galaksi Yolcusu Galaksiler arası seyahat eden bir blog yazarı.